Stanisław Achremczyk
Stanisław Achremczyk
Adam Bartosz
Adam Bartosz
Mirosław Kaźmiyrz Binkowski
Mirosław Kaźmiyrz Binkowski
Jurgita Boćwińska
Jurgita Boćwińska
Joanna Bolimowska
Joanna Bolimowska
Józefa Bucka
Józefa Bucka
Karolina Chabiniak-Gąsecka
Karolina Chabiniak-Gąsecka
Stefan Chwin
Stefan Chwin

Edward Cyfus
Edward Cyfus

Elżbieta Czachor
Elżbieta Czachor

Krzysztof Czyżewski
Krzysztof Czyżewski

Maria Delimata
Maria Delimata
Roman Drzeżdżon
Roman Drzeżdżon (kasz. Róman Drzéżdżón)

Elżbieta Dudek-Młynarska
Elżbieta Dudek-Młynarska

Igor D. Górewicz
Igor D. Górewicz
Dżemil Gembicki
Dżemil Gembicki
Przewodnik i opiekun meczetu i cmentarza tatarskiego w Kruszynianach.

Artur Guzicki
Artur Guzicki
Inga Iwasiów
Inga Iwasiów
Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego związana ze Szczecinem od urodzenia. W pracy naukowej specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu historii literatury polskiej, historii literatury XX wieku oraz teorii literatury. Autorka opowiadań, tomików poetyckich oraz rozpraw i esejów. W jej twórczości szczególne miejsce zajmuje powieść Bambino, której akcja rozgrywa się w powojennym Szczecinie. Pomysłodawczyni i przewodnicząca kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”, mającej na celu między innymi promowanie twórczości kobiet. Zasiada w kapitule Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza.

Damian Kasprzyk
Damian Kasprzyk

Monika Krajewska
Monika Krajewska (z domu Zuchmantowicz)

Stanisław Krajewski
Stanisław Krajewski

Antoni Kroh
Antoni Kroh
Juliusz Kubel
Juliusz Kubel
Poznaniak w ósmym pokoleniu. Jak twierdzi, kocha swoje miasto miłością bezwarunkową. Jest polonistą wykształconym przez UAM. Posiada też dyplom scenarzysty uzyskany w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 40 lat jest pisarzem, scenarzystą, felietonistą, autorem tekstów piosenek i wierszy. Wśród jego dzieł jest między innymi siedemnastoletni cykl gawęd gwarowych „Blubry Starego Marycha” – tej postaci poznaniacy wystawili pomnik w centrum miasta. Ostatnio przetłumaczył na gwarę poznańską „Małego księcia” Antoine de Saint-Exupery, „Kubusia Puchatka” A.A. Milne oraz komiks „Szkoła latania” Janusza Christy.
Grzegorz Kulik
Grzegorz Kulik
Tłumacz i popularyzator języka śląskiego. Laureat Nagrody im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” za całokształt działalności, zwłaszcza za przekłady na język śląski Dracha Szczepana Twardocha i Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Napisał śląskie lokalizacje gry Euro Truck Simulator 2 oraz WordPressa i Firefoksa, śląskie napisy do filmu Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja. Stworzył skrypt śląskiej wersji Facebooka, wyszukiwarki Google oraz serwisu YouTube. Opracował śląską klawiaturę dla systemów Microsoft Windows i Linux. W wystąpieniach publicznych wypowiada się wyłącznie po śląsku, również w tym języku od 2016 roku prowadzi autorską stronę: www. grzegorzkulik.pl.

Anna Lazarek
Anna Lazarek
Waldemar Łazuga
Waldemar Łazuga
Historyk, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego. Autor książek i publikacji poświęconych głównie myśli politycznej XIX i XX w. oraz felietonów „Okiem Stańczyka”. Zaangażowany w życie Poznania i Wielkopolski. Od 2005 przewodniczący kapituły nagrody „Złotego Hipolita” przy Towarzystwie im. Hipolita Cegielskiego. Recenzent wielu programów edukacyjnych, autor podręczników szkolnych, główny ekspert w realizowanym od 2014 roku projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@ 2020. Laureat prestiżowych nagród historycznych, między innymi: warszawskiej „Clio” i krakowskiej imienia Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego za Kalkulować. Polacy na szczytach C.K. Monarchii oraz nagrody im. Józefa Łukasiewicza za najlepszą książkę o Poznaniu: Portret rodziny z herbem we wnętrzu.
Marta Madejska
Marta Madejska
Autorka książki Aleja Włókniarek. Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu asystentka muzealna, z pasji pisarka i dziennikarka. Od 2006 roku mieszka w Łodzi, od 2010 związana z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, w którym zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem i upowszechnianiem historii mówionej. Od 2017 roku zastępczyni redaktor naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.
Karol Maliszewski
Karol Maliszewski
Poeta, prozaik, krytyk literacki od urodzenia związany z Nową Rudą. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor habilitowany w dziedzinie nauk humanistycznych. Autor licznych tomików wierszy, między innymi: Ody odbite (2012), Jeszcze inna historia. Wiersze wybrane (2015), [małe zawsze] (2017), Piosenka o przymierzaniu (2019), książek prozatorskich, między innymi: Faramucha” (nominowana do Paszportu „Polityki”, 2001), Przemyśl-Szczecin (nominowana do Śląskiego Wawrzynu Literackiego, 2013), Ludzie stąd (2017), publikacji krytycznoliterackich, między innymi: Rozproszone głosy. Notatki krytyka (nominowana do Nagrody Nike, 2006), Wolność czytania (2015), Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury, (2018), Bez zaszeregowania. O nowej poezji kobiet (2020). Współautor podręcznika Jak zostać pisarzem (2011). W 2017 roku zadebiutował jako twórca dla dzieci książką Przypadki Pantareja.
Piotr Matywiecki
Piotr Matywiecki
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, od urodzenia związany z Warszawą, która tematycznie obecna jest w całej jego twórczości. Laureat wielu literackich nagród, między innymi Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (1994), Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka (2008, za Twarz Tuwima), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2010), nagrody „Kamień” przyznawanej podczas Festiwalu Miasto Poezji (2011), Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (2014), Nagrody Literackiej miasta Warszawy (2016, za Którędy na zawsze), Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego (2019). Sześciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013).

Joachim Mencel
Joachim Mencel

Marianna Oklejak
Marianna Oklejak

Jadwiga Parecka
Jadwiga Parecka

Jerzy Pawliszczy
Jerzy Pawliszczy
Jacek Purchla
Jacek Purchla
Historyk sztuki i ekonomista, profesor nauk humanistycznych, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista; założyciel i w latach 1991–2018 dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, od 2015 roku Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności.

Joanna Rostropowicz
Joanna Rostropowicz
Jarosław Rynkiewicz
Jarosław Rynkiewicz
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Przerośli w województwie podlaskim. Utalentowany gawędziarz, posługujący się gwarą suwalszczyzny. Dwukrotny zdobywca drugiej nagrody na prestiżowym Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Muzykant grający między innymi na harmonii pedałowej trzyrzędowej. Założyciel zespołu śpiewaczego „Znaroku” oraz kierownik kapeli ludowej „Przeroślaki”.
Tomasz Samojlik
Tomasz Samojlik
Za dnia jest naukowcem, doktorem biologii, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmuje się badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Nocami z kolei, zamiast spać, przekłada wiedzę przyrodniczą na język literatury dla najmłodszych: książek obrazkowych i komiksów. Laureat wielu nagród za działalność popularyzującą wiedzę. Jego książki znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: seria o żubrze Pompiku oraz „Nauczę cię pływać, moja wyderko” w 2016, „Ambaras” w 2018.
Tomasz Słodyczka
Tomasz Słodyczka
Mieszkający z Zębie koło Zakopanego regionalista, gawędziarz i animator życia kulturalnego. Wraz z żoną Małgorzatą od 2005 roku kieruje liczącym około 100 osób zespołem Zbójnicek, prezentującym przede wszystkim śpiew, taniec i muzykę Skalnego Podhala oraz przedstawienia teatralne gwarą. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zespół gościł między innymi w Anglii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji, w Norwegii, Macedonii i Serbii; zdobywał czołowe miejsca w konkursach, przeglądach i festiwalach.

Justyna Słomska-Nowak
Justyna Słomska-Nowak

Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki

Łukasz Maurycy Stanaszek
Łukasz Maurycy Stanaszek

Jerzy Starzyński
Jerzy Starzyński

Adam Strug
Adam Strug

Mateusz Styrczula
Mateusz Styrczula

Wit Szostak
Wit Szostak
Mariusz Urbanek
Mariusz Urbanek
Związany z Wrocławiem pisarz i publicysta, autor wielu biografii, między innymi Leopolda Tyrmanda, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną – Genialni. Jest także autorem kliku tomów bajek, między innymi: Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i książki Zrób sobie Wrocław (z Tomaszem Brodą). Redaktor i felietonista miesięcznika „Odra”, kieruje Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza.
Joanna Zętar
Joanna Zętar
Pracowniczka Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN.
Maria Żemełko
Maria Żemełko
Przemyślanka, miłośniczka tradycji miasta. Była korektorką i recenzentką regionalnych gazet: „Super Nowości” i „Nowin”, poetka, autorka tomików: Z plecakiem i walizką, Wiersze pisane nad ranem, Przemyśl, przewodnik w pigułce, Na bambetlu, czyli lwowskie bałakanie. Od kilku lat redaguje teksty Przemyskiego Dyktanda. Działa w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury, Teatrze „Fredreum” oraz Przemyskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, gdzie może z każdym „pobałakać po naszemu”.